Zaistenie bezpečnosti ľudí a majetku je vždy aktuálna téma. Podľa údajov Policajného zboru Slovenskej republiky stúpol počet vlámaní medzi rokmi 2021 a 2022 o 24% (štatistiky pre rok 2023 ešte nie sú k dispozícii), pri bytoch dokonca až o 40%. Desaťročný klesajúci trend sa počas pandémie skončil.
S rastúcim počtom vlámaní, krádeží a prípadov vandalizmu je investícia do kvalitného kamerového systému nevyhnutnosťou. A to ako pre majiteľov domov, priemyselných objektov, tak podnikateľov s prevádzkami. Podľa rôznych dát je na Slovensku denne vykradnutých desať nehnuteľností. Jedným zo spôsobov, ako túto negatívnu štatistiku zlomiť, je zamerať sa na bezpečnosť.
Jej kľúčovým aspektom sú kamerové systémy.
Orientovať sa v širokej ponuke na trhu však môže byť náročné. Výber správneho kamerového systému pre vaše špecifické potreby je dôležitý. Iné požiadavky má majiteľ rodinného domu, iné zasa developer realizujúci stavbu.
Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu výberom. Okrem užitočných informácií, ktoré vám uľahčia rozhodovanie pred nákupom, v ňom nájdete aj odporúčania na konkrétne produkty.
Aj keď sa často používajú kamera a kamerový systém ako synonymá, v skutočnosti je kamera iba jednou súčasťou takéhoto setu. Ten pozostáva štandardne z týchto častí:
Pre účely zjednodušenia budeme v tomto texte pod slovným spojením kamerový systém označovať primárne bezpečnostnú IP kameru.
Poznámka: rozlišujeme dve základné skupiny kamerových systémov: analógové a digitálne, známejšie pod skratkou IP. Prvý menovaný druh je pomerne zastaralý, s rozlíšením maximálne do veľkosti 0,4 Mpx (predstavte si zrnitý, rozmazaný obraz). Dnes je štandardom, ako v priemyselnom tak súkromnom využití, používať moderné IP kamery. O tých je aj tento text.
Význam zabezpečenia nehnuteľnosti snáď nie je potrebné obšírnejšie zdôvodňovať. V našej obchodnej praxi sa však stretávame so situáciami, kedy klient - z rôznych dôvodov - podcenil výber kamerového systému. Siahol po najlacnejšom riešení, alebo naopak, po zbytočne predraženom, ktoré funkciami ďaleko prevyšovalo jeho reálne potreby.
Sme toho názoru, že informovanosť je najväčšia devíza potenciálneho kupujúceho – vás. Preto si v tejto časti povieme čosi o tom, PREČO je vlastne výber kamerového systému dôležitý.
Vaše rozhodovanie by malo stať na týchto pilieroch:
Výber správneho kamerového systému je kľúčový pre zaistenie bezpečnosti a ochrany vášho majetku. A to bez ohľadu na to, či už ide o súkromný alebo komerčný priestor. Voľba nesprávneho kamerového systému vedie k riziku, že váš objekt nebude dostatočne chránený, resp. že v prípade potreby nebudete disponovať záznamom, potrebným pre orgány činné v trestnom konaní, resp. pre iné účely.
Myslíte tiež na to, že niektoré poisťovacie spoločnosti váš objekt môže odmietnuť poistiť, ak na ňom nemáte umiestnený bezpečnostný kamerový systém. Pri istých formách krytia ide totiž o nevyhnutnú podmienku.
Aj z tohto dôvodu vám odporúčame nechať si pri výbere poradiť našimi profesionálmi. Získate tak istotu, že vaša voľba vyhovuje vašim požiadavkám a predovšetkým spĺňa bezpečnostné kritéria na zabezpečenie objektu.
Domáce kamery a bezpečnostné kamerové systémy na ochranu objektov zdieľajú viaceré charakteristiky. Je však dôležité medzi nimi dôsledne rozlišovať. Kúpiť si k rodinnému domu špičkovú priemyselnú kameru nemá praktický ani ekonomický zmysel. Rovnako nezodpovedné je chrániť stavbu lacnou analógovou kamerou, ktorá nemá ani len dekoračný efekt.
Toto sú kľúčové rozdiely medzi kamerovými systémami na súkromné a komerčné použitie:
Je viacero hľadísk a technických aspektov, ktoré je potrebné brať do úvahy pri voľbe kamerového systému. Vybrali sme 4 kľúčové parametre, podľa ktorých odporúčame riadiť váš výber kamerového systému.
Menovite ide o rozlíšenie, uhol záberu, snímkovú frekvenciu a funkcie.
Azda najdôležitejší faktor, ktorý je nevyhnutné zohľadniť pri výbere. Zjednodušene – rozlíšenie určuje, aká je vizuálna úroveň záznamu. Nakoľko je ostrý či rozmazaný, dokedy je možné obraz približovať bez prílišnej straty kvality a podobne.
Kamery s vyšším rozlíšením poskytujú jasnejší a detailnejší obraz, čo uľahčuje napríklad identifikáciu tvárí či poznávacích značiek. To je dôležité ako pri ochrane a monitoringu priemyselných objektov, tak pri súkromnom, domácom využití.
Na trhu sú kamery s rôznymi rozlíšeniami, pričom štandardné sú tieto 4 typy:
Ako sme uviedli vyššie, štandardom a zároveň aj zlatou strednou cestou pri pomere kvalita/cena je Full HD rozlíšenie. Typickým reprezentantom je napríklad model Videosec IPW-2122-40Wifi, ktorý spoľahlivo pokryje všetky požiadavky na ochranu rodinného domu, chatu, či záhrady.
Priemyselné kamery sú spravidla o čosi náročnejšie na požadované rozlíšenie. Pri záznamoch je často nevyhnutné približovať aj na detaily, či napríklad EČV pohybujúcich sa vozidiel. V takom prípade padne vhod kvalitná IP kamera Videosec IPW-2328-28Z.
Uhol záberu (v angličtine sa používa skratka FOV, field of vision) označuje veľkosť priestoru zachyteného objektívom kamery. Udáva sa v stupňoch a určuje, akú veľkú plochu dokáže kamera pokryť. Je ovplyvnený takzvanou ohniskovou vzdialenosťou objektívu, pričom kratšie ohniskové vzdialenosti poskytujú širšie uhly záberu a dlhšie ohniskové vzdialenosti ponúkajú, naopak, užšie uhly.
Rozlišujeme tri kategórie objektívov kamier:
Osvedčenou voľbou na domáce využitie (príjazdová cesta, záhrada rodinného domu, chata a podobne) je kamera s normálnym objektívom. Tá poskytuje rozumný pomer veľkosti zachytenej plochy a kvality obrazu (a ceny). Vhodným kandidátom je Videosec IPW-2125-40SA.
Vhodným kandidátom na priemyselné využitie je napríklad IP kamera Videosec IPW-2328-28Z s motorizovaným varifokálnym (môže meniť uhol záberu) objektívom. S jej pomocou môžete snímať ako väčšie plochy, napríklad výrobné haly či parkoviská, tak menšie priestory, kde je potrebná väčšia orientácia na detail.
Nielen rozlíšenie a uhol záberu sú dôležitosť pre čistotu a kvalitu obrazu. Svoju rolu zohráva aj snímková frekvencia, keďže video je sériou statických obrazov prehrávanou vo veľmi rýchlom slede. Udáva sa v FPS (z angličtiny frames-per-second, teda snímky za sekundu), pričom platí, že čím vyššie číslo, tým plynulejší a čistejší je záznam. Kamery s vysokým FPS sú nevyhnutné predovšetkým v prostrediach s dynamickým a rýchlym pohybom (napríklad pri snímaní aút).
V domácich podmienkach si spravidla vystačíte s kamerami do 30 FPS. Samozrejme, dôležitým faktorom je aj rozlíšenie. Kamera Videosec IPW-2122-40Wifi ponúka dobrú kombináciu Full HD a snímkovej frekvencie 30/25 FPS.
Pri komerčnom využití sú nároky na snímkovú frekvenciu vyššie. Z bezpečnostných dôvodov je totiž nevyhnutné, aby bol obraz čo najostrejší. Kamera Videosec IPW-2328-28Z predstavuje osvedčenú priemyselnú voľbu. Pri full HD rozlíšení dokáže snímať obraz frekvenciou až 60 FPS.
Moderný kamerový systém disponuje mnohými smart funkciami. Štandardom sú dnes nočné videnie pomocou infračerveného (IR) prisvietenia či rôzne senzory pohybu. Medzi pokročilejšie funkcionality patria detekcia tváre, senzor prekročenia línie, počítanie osôb, rozlišovanie EČV a podobne.
Poďme si niektoré z týchto funkcií v krátkosti opísať:
Okrem týchto disponujú moderné kamerové systémy aj ďalšími funkciami, napríklad detektorom vstupu do/opustenia oblasti, počítaním osôb, detekciou tváre a podobne. Samozrejmosťou je okrem snímania obrazu aj nahrávanie zvuku integrovaným mikrofónom.
Pre ochranu domácnosti či rekreačnej nehnuteľnosti potrebujete spoľahlivú kameru, ktorá vie rozlišovať pohyb a robí kvalitný záznam aj v noci. Model Videosec IPW-2125-40SA je klasickou voľbou s mnohými spokojnými užívateľmi.
Funkcie zohrávajú pri priemyselných kamerách dôležitú úlohu. Je nevyhnutné vybrať si taký model, ktorý disponuje možnosťami spĺňajúcimi požiadavky konkrétneho priestoru či prevádzky. Populárnou voľbou, ktorá v sebe kĺbi vysokokvalitný obraz a užitočné smart funkcie je kamera Videosec IPW-2125-40SA.
Pevne veríme, že v tomto bode sa orientujete vo svete kamerových systémov o čosi viac, ako na začiatku. Rozumieme však, že prečítaním jedného článku nemôže človek nahradiť roky uchopiteľných skúseností z praxe.
Aj z tohto dôvodu sme pre vás k dispozícii a radi vám pri výbere kamerového systému poradíme. Na základe opisu vašich predstáv a požiadaviek vám vieme poradiť konkrétne riešenie, s ktorým posuniete ochranu priestoru na vyššiu úroveň. Nezáleží pri tom, či hľadáte kameru pre domáce alebo komerčné využitie.
Pamätajte, investícia do kamerového systému je investíciou do bezpečnosti a prevencie. Urobte informovanú voľbu v spolupráci s odborníkmi.
Sme tu pre vás.