0

Žiadne produkty v košíku.

Všetky produkty

Dátum: 22. mája 2023

Pohon brány – „svaly“ a „mozog“ vašej automatickej brány

Automatická brána je stelesnením komfortu, praktickosti a bezpečnosti. Umožňuje plynulý prechod vozidiel aj ľudí a zároveň chráni pred vstupom neoprávnených osôb. Na to, aby dokázala brána optimálne fungovať, je nevyhnutný pohon, ktorého hlavnou súčasťou je motor. Toto zariadenie môžeme v prenesenom význame označiť za „svaly a mozog“ automatickej brány.

Výber správneho pohonu je mimoriadne dôležitý, keďže priamo vplýva nielen na efektivitu prevádzky a plynulosť chodu brány, ale aj na jej životnosť. Voľbu neodporúčame podceniť, keďže nesprávne rozhodnutie vás môže vyjsť draho. Môže viesť dokonca aj k poškodeniu samotnej brány.

Sme zástancovia informovanej kúpy. Aj z tohto dôvodu sme pre vás pripravili sprievodcu výberom pohonu na bránu. Nech už ste v akomkoľvek štádiu výberu (dokonca ešte aj pred výberom brány samotnej), neváhajte sa na nás obrátiť v prípade otázok či nejasností.

Na čo slúži pohon brány?

Pohon je elektromechanické zariadenie, ktoré poháňa a riadi pohyb posuvnej či krídlovej brány. Jeho hlavnou funkciou je plynulé a bezproblémové otváranie a zatváranie. V dnešnej dobe sa kvalitné pohony na bránu vyznačujú kompaktným dizajnom, silným výkonom a tichým chodom.

Rozlišujeme dva typy automatických brán – posuvné (stretnete sa aj s označením posúvacie) a krídlové. Hlavná odlišnosť medzi nimi spočíva v pohybovej dráhe. Posuvné brány sa hýbu po horizontálnej osi dopredu a dozadu, zatiaľ čo krídlové sa otvárajú a zatvárajú na pántoch podobne ako dvere. Aj s ohľadom na tento rozdiel teda rozlišujeme dva hlavné druhy pohonov. Nie sú zameniteľné a musíte si vybrať taký, ktorý je kompatibilný s vašou bránou.

Sada pre otváranie krídlovej brány Kit ASTER 5

Sada pre otváranie krídlovej brány Kit ASTER 5

Sada na pohon brány pozostáva z viacerých komponentov, ktoré sa podieľajú na jeho fungovaní. Vezmime si napríklad taký ASTER 5, ktorý predstavuje zlatú strednú cestu v kategórii pohonov pre krídlové brány. Túto sadu tvoria:

  • 2x motor ASTER 230V
  • 2x konzola,
  • elektronika Q80A,
  • 2x diaľkový ovládač, maják, pár fotobuniek, externá anténa

Uvedená sada – ASTER 5 - je použiteľná pre krídlovú bránu s dĺžkou jedného ramena maximálne 3,5 metra. V závislosti od hmotnosti a veľkosti ramena/krídel brány sa líši napríklad aj výkonnosť motora a elektronických komponentov.

Výhody kvalitného pohonu brány

Správny výber pohonu brány je dôležitý a to hneď z viacerých faktorov. Toto je oblasť, kde sa naozaj neoplatí zbytočne šetriť. Lacné náhrady z Číny (prípadne z iných pochybných zdrojov) sa vyznačujú krátkou životnosťou, neadekvátnym výkonom a vysokou chybovosťou. Nemusíme snáď hovoriť, že vymožiteľnosť pri reklamáciách je pri nich takmer nulová.

Kúpa kvalitného pohonu brány je investíciou do bezpečnosti a ochrany majetku a zdravia ľudí. Toto je voľba, ktorú naozaj neodporúčame podceniť. Ak si nie ste istí – pýtajte sa. Napísaním mailu na eximpo@alarmtechnika.sk si dokážete ušetriť nielen starosti pri výbere, ale aj čas a peniaze. Radi vám pomôžeme.

Poďme si zhrnúť dôležitosť voľby správneho pohonu brány a výhody z toho plynúce:

  • Kompatibilita – správne zvolený pohon si plne „rozumie“ s vašou bránou. To sa v praxi prejaví bezproblémovým chodom, tichou prevádzkou a rozumnými prevádzkovými nákladmi.
  • Komfort - predstavte si, že prichádzate domov v daždivý deň a namiesto toho, aby ste museli vystúpiť z auta a ručne otvárať bránu, jednoducho stlačíte tlačidlo a všetko prebehne automaticky, plynulo a rýchlo. Kvalitný pohon brány je synonymom praktickosti a komfortu a funguje za každého počasia.
  • Ochrana majetku – pohon brány je dnes možné bez problémov integrovať s bezpečnostnými systémami, napríklad kamerami a videovrátnikom. Okrem toho automatické brány samotné sú odolné voči otváraniu hrubou silou, čo predstavuje ďalší ochranný faktor. Napríklad náš MOVER 8 je univerzálom a je vhodný pre obytné domy ale aj do priemyselných objektov.
  • Bezpečnosť – sety často obsahujú zabudované bezpečnostné prvky, napríklad senzory detekujúce prekážky v pohybovej dráhe. Vďaka ním nedochádza k zatvoreniu brány v čase, keď ňou prechádza človek či vozidlo, čím sa znižuje riziko nehôd a zranení.
  • Kontrola prístupu – bránové sety môžu byť spárované s rôznymi systémami kontroly prístupu, klávesnicami, čítačkami kariet či biometrickými snímačmi. To ocenia predovšetkým majitelia firiem a objektov, keďže im to umožňuje riadiť, kto môže vstúpiť na pozemok a kedy.
  • Zvýšenie hodnoty - automatizovaná brána s pohonom zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti, na ktorom je zabudovaná.
Sada pre otváranie posuvnej brány Kit MOVER 8

Sada pre otváranie posuvnej brány Kit MOVER 8

Ako si vybrať správny pohon brány?

Pri výbere správneho pohonu brány je najdôležitejším faktorom hmotnosť vašej brány. Výrobcovia jednotlivých pohonov vždy v sprievodnej dokumentácii uvádzajú, na akú hmotnosť je dané zariadenie vhodné.

Kategórie bývajú spravidla napríklad do 350 kilogramov na jedno krídlo (pri krídlových bránach), či do 650 kg (napríklad sada MOVER 6), do 1.000 kg a nad 1.000 kg váhy brány (pri posuvných bránach, napríklad vysokokvalitný set pre náročných – MOVER 15).

Nejde však o jediný faktor, ktorý by ste pri výbere mali brať do úvahy.

  • Typ a veľkosť brány - pohon musí byť kompatibilný s konkrétnym typom brány (posuvná alebo krídlová) a jej rozmermi (šírka prejazdu, dĺžka ramena a predovšetkým hmotnosť). Každý pohon je navrhnutý tak, aby zvládal určité hmotnosti a rozmery, neexistujú univerzálne pohony, ktoré si poradia so všetkými typmi brán.
    • Podľa šírky prejazdu sa pohony delia spravidla do troch kategórií - do 4,2 metra, od 4,2 metra do 8 metrov a nad 8 metrov.
    • Delenie podľa hmotnosti sme načrtli vyššie. Je však dôležité presne si dohľadať túto informáciu v sprievodnej dokumentácii pohonu.
  • Trvanlivosť a odolnosť – vyberajte si pohony vyrobené výhradne z kvalitných materiálov a s pevnou konštrukciou (nárazuvzdorným krytom), ktorá odolá opotrebeniu, korózii, teplotným rozdielom a poveternostným vplyvom.
  • Bezpečnostné funkcie - hľadajte pohony s integrovanými bezpečnostnými mechanizmami, teda senzormi detekcie prekážok, automatickým zastavením či funkciou núdzového zastavenia.

Pristavme sa ešte pri kompatibilite pohonu s bránou. Jej hmotnosť a rozmery ramien podmieňujú počet operačných cyklov za hodinu, resp. počet cyklov nasledujúcich bezprostredne po sebe. Jednoducho povedané: to, ako často môžete bránu zatvárať a otvárať, resp. koľkokrát tak môžete urobiť bezprostredne po sebe, závisí od toho, či pohon „utiahne“ bránu danej veľkosti a rozmerov.

Každý bránový pohon má v sebe zabudovanú termálnu poistku, ktorá meria aktuálnu prevádzkovú teplotu motora v ňom. Čím viac bránu používate (najmä v krátkych časových sledoch), tým viac stúpa operačná teplota. S jej rastom klesá počet operačných cyklov.

Aj z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité vybrať si taký pohon, ktorý zvládne dimenzie vašej brány, teda jej celkovú hmotnosť a dĺžku ramena. Výrobcovia uvádzajú tieto limity v sprievodnej dokumentácii, nie je však rozumné ísť vždy na doraz.

Niektoré modely pohonov, z našej ponuky napríklad špičkový ASTER 6, sú dimenzovaný na dlhšie (max. 3 metre) a ľahšie krídlo (max 250 kg), zatiaľ čo taký ASTER 5 si poradí aj s mohutnejším krídlom (do 350 kg), ale kratším (do 2,8 metra).

Myslite na to, že životnosť pohonu klesá rýchlejšie, ak ho využívate na maximum. Odporúčame nechať si aspoň 20% rezervu ako pri hmotnosti, tak pri dĺžke ramena (teda ak je pohon brány stavaný na maximálnu hmotnosť 1.000 kg, optimálna prevádzková hmotnosť je 800 kilogramov).

Pamätajte, ak si nie ste istí, ktorý pohon brány je kompatibilný s vašou bránou, neváhajte nás kontaktovať. Výber je mimoriadne dôležitý a nesprávna voľba so sebou nesie viaceré riziká, ktorým sa obsiahlejšie venujeme v ďalšej časti textu.

Riziká nesprávneho výberu

Nekompatibilita pohonu a brány vedie k viacerým prevádzkovým komplikáciám a rapídne znižuje efektivitu celého systému. Nehovoriac o tom, že pri neadekvátne zvolenom pohone brány (napríklad príliš slabý na ťažkú bránu) je iba otázkou času, kedy zariadenie skolabuje a prestane fungovať úplne.

Ďalšie riziká spojené s výberom nevhodného pohonu:

  • Neoptimálny výkon – nesprávne zvolený pohon môže mať problém s efektívnym ovládaním brány, čo môže viesť k pomalšiemu otváraniu a zatváraniu, zvýšenej záťaži na motor a častejším poruchám. Na druhej strane príliš výkonný pohon (dimenzovaný na ťažšiu a väčšiu bránu, než akú máte) efektivitu brány nijako nezvýši.
  • Zvýšené opotrebenie brány - ak pohon nie je kompatibilný s hmotnosťou a rozmermi brány, môže spôsobiť nadmerné opotrebenie aj na bráne samotnej. Nehovoriac o tom, že jeho používaním sa zvyšuje riziko (aj nezvratného) poškodenia.
  • Vyššie prevádzkové a mimoriadne náklady - neadekvátny pohon si môže vyžadovať častejšiu údržbu a opravy, kvôli zvýšenej záťaži. Príliš silný pohon s výkonným motorom zasa neúmerne zvyšuje prevádzkové náklady vo všeobecnosti, keďže na svoj chod si vyžaduje viac energie.
  • Znížená bezpečnosť - nevhodný pohon nemusí byť správne integrovaný s bezpečnostným alebo prístupovým systémom, čo so sebou prináša rôzne riziká neoprávneného vstupu.
  • Neplatná záruka - inštalácia pohonu, ktorý nie je kompatibilný s vašou bránou, môže viesť k porušeniu podmienok záručnej lehoty či na pohon, či na bránu samotnú.

Rozumieme, že výber kompatibilného pohonu na bránu sa vám môže zdať príliš komplikovaný. Nejde o voľbu, ktorú robí človek pravidelne a množstvo informácií môže pôsobiť na prvé počutie mätúco. Aj z tohto dôvodu vám odporúčame konzultáciu s našimi odborníkmi, ktorý vám na základe daností vašej brány odporučia kompatibilné a cenovo prijateľné riešenie.

Krídlová brána vs. posuvná brána

Na záver si ešte urobme porovnanie pohonov a brán samotných: posuvných a krídlových.

Oba typy majú svoje špecifiká, prednosti aj mínusy. Nie je možné univerzálne povedať, že jeden je vždy lepší a druhý ťahá za kratší koniec. Ich výber je nevyhnutné prispôsobiť dimenziám inštalačného priestoru, finančným možnostiam, ale aj osobným preferenciám.

Pohony na krídlové brány

Ako ilustračný príklad si vezmime ASTER 5.

Výhody:

  • tento model a krídlové brány vo všeobecnosti sú vhodnejšie skôr pre osobné automobily a teda súkromné využitia pre obytné domy,
  • automatické krídlové brány sú vhodné do priestorov, kde je vyššia frekvencia premávky, resp. požiadavka na častejšie používanie,
  • dizajnovo ide o mimoriadne atraktívne a moderné riešenie,
  • otvárajú sa rýchlejšie, tento model dosiahne uhol úplného otvorenia (90°C) do pol minúty.

Obmedzenia:

  • krídlové brány si vyžadujú viac priestoru (kvôli pohybovej dráhe dnu-von) a spravidla nie je možné nainštalovať ich v stiesnených rozmeroch,
  • inštaláciu pohonu je potrebné vykonať 2-krát, pre každé krídlo zvlášť.

Pohony na posuvné brány

Ako ilustračný príklad si vezmime MOVER 6.

Výhody:

  • posuvné brány sú perfektným riešením pre robustné inštalácie, napríklad na ochranu priemyselných objektov, resp. tam, kde je premávka nákladnej dopravy,
  • keďže ich pohybová dráha je po čiare, je možné ich inštalovať aj v kompaktnejších priestoroch,
  • z hľadiska bezpečnosti ťažko nájdete odolnejšiu bránu, než posuvnú

Obmedzenia:

  • inštalácia automatickej posuvnej brány je komplexnejšia a vyžaduje si montáž hrebeňa, koliesok, prípadne aj koľajnice,
  • v porovnaní s krídlovou bránou sa otvára pomalšie, v závislosti od dĺžky ramena – úplne sa otvorí priemerne do jednej minúty.

Ak potrebujete poradiť nielen pri výbere vhodného pohonu ale aj pri výbere správnej automatickej brány, radi vám pomôžeme. Keďže máme skúsenosti z rôznych typov realizácií v rozličných priestoroch, dokážeme vám fundovane odporučiť riešenie, ktoré do bodky splní vaše požiadavky na bezpečnosť, praktickosť, ale aj dizajn.

Prípadné otázky nám posielajte na eximpo@alarmtechnika.sk a určite nezostanete bez odpovede.

EXIM ING s.r.o.
Solivarská 50
08005 Prešov
Slovenská republika
Otváracke hodiny:
Pondelok - Piatok
8:00 - 16:00
+421 905 360 580
+421 917 328 748
eximpo@alarmtechnika.sk
Partneri:
envelopestorephone-handsetmap-markerchevron-down